Do częstochowskiej prokuratury wpłynęło doniesienie posła Armanda Ryfińskiego (RP) ws. słów biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, że Sejm powinien być rozwiązany. Biskup powiedział tak w homilii na Jasnej Górze podczas 30. Pielgrzymki Ludzi Pracy. Jak powiedział PAP prok. Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, zawiadomienie posła Ryfińskiego dotyczy dwóch wątków. Pierwsze przestępstwo, o którym zawiadamia pan poseł, jest to podejrzenie popełnienia przestępstwa znieważenia lub poniżenia konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, czyli w tym konkretnym przypadku Sejmu. Drugie, jest to przestępstwo (...) czynienia przygotowań do usunięcia przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, w tym konkretnym przypadku chodzi też o Sejm - powiedział PAP prok. Tomasz Ozimek.

Reklama

Zawiadomienie dotyczy słów wygłoszonych przez biskupa w trakcie homilii 16 września podczas 30. Pielgrzymki Ludzi Pracy. W homilii bp drohiczyński Antoni Dydycz mówił m.in., że Sejm nie wypełnia swojej misji, bo nie kontroluje rządu. Sejm zupełnie nie wypełnia swojej podstawowej misji (...), opozycja jest totalnie torpedowana; bo wychodzi na to, że to nie Sejm kontroluje rząd, ale rząd steruje wbrew konstytucji Sejmem; Sejm jawnie nie wypełnia swoich podstawowych misji, (...) powinien być rozwiązany - mówił biskup. Zawiadomienie do częstochowskiej prokuratury wpłynęło w piątek. Prokuratura ma 30 dni na podjęcie decyzji, czy w tej sprawie zostanie wszczęte śledztwo. Złożenie wniosku do prokuratury ws. wypowiedzi biskupa Dydycza "nawołującego do obalenia legalnie wybranej władzy w Polsce, Sejmu RP i znieważenia tej instytucji" Ryfiński zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie. Jego zdaniem bp Dydycz złamał nie tylko kodeks karny, ale i Konkordat, w którym Polska i Stolica Apostolska gwarantują sobie wzajemną autonomię.

Ryfiński wystosował także list do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika, aby zdyscyplinował swoich podwładnych w tym zakresie.