Rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek powiedział PAP, że głównym tematem posiedzenia będą przygotowania do kongresu małych i średnich przedsiębiorstw, organizowanego przez Ruch 13 października w Krakowie.

Według posła Łukasza Gibały (RP) klub będzie ponadto rozmawiał o przygotowywanym przez siebie pakiecie ustaw, który ma zostać przedstawiony w drugiej połowie października. Będzie on obejmował m.in. projekty: ustawy zakładającej połączenie ZUS i KRUS, ustawy likwidującej IPN oraz ustawy likwidującej Agencję Nieruchomości Rolnych.

Reklama

Wcześniej, na kongresie w Krakowie, Ruch zamierza zaprezentować ponad 20 projektów ustaw związanych z przedsiębiorczością. Gibała pytany, na jakim etapie jest przygotowanie tych projektów, odparł: kończymy je pisać.

Według polityka RP przedstawi 13 października m.in. projekty: obniżenia składek ZUS o 30 proc. oraz rozszerzenia metody kasowej VAT - zakładającej, że firmy byłyby zobowiązane do zapłaty tego podatku dopiero wtedy, gdy same dostaną zapłatę za wykonane usługi.

Reklama

Ponadto partia chce zaprezentować propozycję wprowadzenia tzw. -milczącej zgody. Jak tłumaczył Gibała, chodzi o to, by w sytuacji, gdy w ciągu 60 dni urząd nie wydaje żadnej decyzji, można (było) przyjąć, że wydał decyzję pozytywną. Ruch opowie się także za przeznaczaniem dodatkowych środków na wzrost innowacyjności polskiej gospodarki, np. na inkubatory przedsiębiorczości.

Ugrupowanie ma również przedstawić propozycję zmian w prawie zamówień publicznych pod takim kątem, że decydujące stanie się nie tylko kryterium najniższej ceny, ale także innowacyjność proponowanych rozwiązań. Czyli jak startuje np. duży zachodni koncern w przetargu i proponuje tańszą ofertę, ale jakąś technologię, powiedzmy, z lat 80., (...) a z drugiej strony jest mała polska firma, która proponuje trochę wyższą cenę, ale jest innowacyjną firmą (...), to chcemy, by w tym przypadku wygrywała właśnie ta innowacyjna oferta małej polskiej firmy - wyjaśnił Gibała.

Posłowie Ruchu udają się do Juraty już w piątek wieczorem; posiedzenie klubu będzie trwało dwa dni - sobotę i niedzielę.