Instytut ma otrzymać budynek zajmowany dotychczas przez Agencję Rozwoju Przemysłu. W podpisaniu porozumienia wezmą udział prezes i wiceprezes tej Agencji Wojciech Dąbrowski i Piotr Majchrzak oraz minister skarbu Mikołaj Budzanowski i szef IPN Łukasz Kamiński.

Reklama

O szczegółach i warunkach porozumienia będziemy informować w poniedziałek - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa resortu skarbu Magdalena Kobos. Dodała, że oprócz podpisania porozumienia, w budynku przy ul. Wołoskiej odbędzie się też konferencja prasowa.

W połowie września prezes Instytutu mówił, że IPN przyjmie propozycję przeprowadzki do budynku przy ul. Wołoskiej, jeśli siedziba ta zostanie mu przekazana w trwały zarząd. Jak ocenił, budynek przy ul. Wołoskiej zaspokaja "potrzeby biurowe" Instytutu, które do tej pory spełniała siedziba przy ul. Towarowej. Zaznaczył jednak, że w jeszcze jakiejś innej lokalizacji będzie musiało znaleźć się archiwum.

Nieruchomość przy ul. Wołoskiej ma powierzchnię 6800 m kw. Usytuowana jest w siedmiopiętrowym budynku stojącym wzdłuż ulicy, niedaleko Galerii Mokotów, w kompleksie budynków należących do Mokotów Business Park. Agencja Rozwoju Przemysłu zajmuje parter oraz siedem pięter części A największego budynku kompleksu o nazwie Mars.

Władze Instytutu urzędują obecnie w centrali IPN przy ul. Towarowej w Warszawie. Mieści się tam też jego archiwum i administracja. Jak podkreślał wcześniej IPN, bez długotrwałych i kosztownych przygotowań nie jest możliwe przeniesienie części realizowanych tam funkcji. Chodzi o wymagające szczególnych zabezpieczeń funkcjonowanie magazynu akt tajnych oraz specjalne, bezpieczne systemy teleinformatyczne.

W sierpniu Instytut poinformował, że spółka Ruch S.A. - właściciel budynku przy ul. Towarowej - sprzedała go firmie GHN należącej do grupy Skanska. IPN zajmował ten budynek od 2000 r. Po sprzedaży biurowca, IPN oświadczył, że nie mógł kupić tego budynku z powodu cięć budżetowych. Pod koniec sierpnia Rada IPN wystąpiła do premiera z prośbą o pomoc w uzyskaniu nowego budynku i wyjaśnieniu "zaniedbań związanych z tą sprawą", których według Rady dopuściło się Ministerstwo Skarbu i Ministerstwo Finansów. Resort skarbu od początku zapewniał, że nie pozostawi IPN bez siedziby.