Jestem gotowy do spotykania się z każdy klubem - powiedział w sobotę w Łodzi dziennikarzom Belka. Pytany co mają na celu takie spotkania, przyznał, że chce m.in. wytłumaczyć politykę banku centralnego. Myślę, że tak trochę edukacyjne to jest, bo ja chciałem wytłumaczyć politykę banku centralnego, ale także jest wiele aspektów międzynarodowej sytuacji, które nie są chyba właściwie rozumiane przez także publiczność szerszą w Polsce, ale i posłów, senatorów - mówił prezes NBP.

Reklama

Podkreślił, że poza tym chętnie przyjmuje wszelkiego rodzaju pytania. Dla mnie czym odleglejsze są stanowiska, tym ciekawsza dyskusja - dodał. Pytany przez dziennikarzy przyznał, że z premierem spotyka się bardzo często bez użycia kamer i poinformowania mediów. My się konsultujemy bardzo często - zaznaczył prezes NBP, który wygłosił w sobotę wykład podczas seminarium z cyklu Forum Przedsiębiorczości w Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Łodzi.

Jak poinformował w piątek przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak, klub PiS spotka się z szefem NBP 16 października. Według niego rozmowa będzie dotyczyć przyszłości finansów publicznych, sytuacji gospodarczej Polski oraz strefy euro. Na spotkaniu obecny ma być Jarosław Kaczyński. Chcemy rozmawiać o tym, jaka jest przyszłość finansów naszego kraju. Chcemy rozmawiać o strefie euro, o sytuacji gospodarczej naszego kraju - mówił Błaszczak podczas konferencji prasowej w Sejmie. Spotkanie parlamentarzystów PiS z szefem NBP ma być zamknięte dla mediów. Nie będzie w nim uczestniczył kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński.

PiS zapraszało Belkę na debatę ekspertów o swoim programie, która odbyła się pod koniec września. Politycy partii relacjonowali, że szef NBP listownie odmówił udziału, ale zadeklarował, że jest gotów w każdej chwili spotkać się z klubem parlamentarnym i podyskutować o sytuacji w Polsce.