Znowelizowaliśmy ustawę o opiece nad dziećmi do lat trzech dotyczącą wsparcia gmin, które zakładają żłobki; do 20 proc. z 50 zmniejszy się wkład własny gminy- poinformował premier.

Reklama

Wprowadzamy przepisy europejskie, zgodnie z którymi jeden miesiąc z 36 - z urlopu wychowawczego - będzie obowiązkowo wykorzystany przez drugiego rodzica - dodał.

Premier poinformował, że rząd zaakceptował także propozycję wydłużenia urlopu macierzyńskiego do roku.

Nowe przepisy zapisane w Kodeksie pracy miałyby wejść w życie w drugiej połowie przyszłego roku. Obecnie urlop macierzyński wynosi 24 tygodnie - 20 tygodni urlopu podstawowego i cztery tygodnie dodatkowego (od 2014 r. - sześć tygodni). Po 14 tygodniach matka może wrócić do pracy, a pozostałą część urlopu przekazać ojcu. Oprócz tego są dwa tygodnie urlopu, które może wykorzystać tylko ojciec.

W czasie konferencji premier zażartował też z ministra finansów Jacka Rostowskiego. Stwierdził, że jak każdy minister finansów "jest kutwą, tzn pilnuje sakiewki".
- Umówiliśmy się jako rząd, że dosyć pustej gadaniny o tym, że mamy problemy demograficzne, o tym, że rodzina, gdy decyduje się na posiadanie dziecka, wpada w tarapaty(...) Chcieliśmy przerwać to masywnym działaniem, bo wydawanie pieniędzy przez ciurkanie i udawanie, że coś się robi, to nie przynosi oczekiwanego efektu społecznego, a też kosztuje- mówił premier.

Podkreślił, że wprowadzenie rozwiązań zostało przygotowane rozsądnie. Stąd część ustaw wchodzi dopiero w drugiej połowie roku, bo nie chcemy obciążyć państwa nadmiernymi wydatkami w całym 2013 r., który będzie najtrudniejszym z punktu widzenia finansów publicznych" - dodał. "Rok 2014 to wielomiliardowe wydatki na rodzinę, ale nie może być już wątpliwości, to są inwestycje przygotowane odpowiedzialnie - ocenił.

Podkreślił, że wprowadzenie rozwiązań zostało przygotowane rozsądnie. - Stąd część ustaw wchodzi dopiero w drugiej połowie roku, bo nie chcemy obciążyć państwa nadmiernymi wydatkami w całym 2013 r., który będzie najtrudniejszym z punktu widzenia finansów publicznych - dodał. - Rok 2014 to wielomiliardowe wydatki na rodzinę, ale nie może być już wątpliwości, to są inwestycje przygotowane odpowiedzialni - ocenił.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że np. koszt wydłużenia urlopów macierzyńskich w roku 2014, który już w całości byłby objęty nowymi uprawnieniami - jeśli skorzysta z nich 50 proc. uprawnionych - to ok. 1,4 mld, jeżeli 70 proc. - 1,9 mld zł, jeżeli 90 proc. - 2,5 mld. To wydatki na zasiłki - wyjaśnił.

Wydatki na oskładkowanie (rozszerzenie liczby osób, za które za okres sprawowania opieki składki opłacane są z budżetu państwa) w 2014 r. - jeżeli wszyscy by skorzystali z tego uprawnienia - to koszt ok. 1,4 mld zł - wyjaśnił.

"Tylko w bieżącym i przyszłym roku wydamy ok. 500 mln zł na tworzenie i utrzymanie nowych miejsc żłobkowych" - zapowiedział

Reklama