Rozmawiałem telefonicznie z (Markiem) Siwcem. Umówiliśmy się na spotkanie w poniedziałek - poinformował Palikot w sobotę na jednym z portali społecznościowych.

Siwiec poinformował w piątek dziennikarzy, że rozmawiał z szefem SLD Leszkiem Millerem i złożył rezygnację z członkostwa w Sojuszu. Wśród powodów odejścia z SLD wymienił: politykę Sojuszu, która nie gwarantuje wyjścia z opozycji i brak współpracy z Aleksandrem Kwaśniewskim i Ruchem Palikota.

Jeszcze tego samego dnia Janusz Palikot zaprosił Siwca na rozmowę w przyszłym tygodniu. Chętnie taką rozmowę odbędę, licząc, że w jej wyniku powstanie coś, co będzie tworzyło alternatywę dla PO-PiS-u (...). Bardzo chętnie się spotkam, chcę współpracować, widzę możliwości takiej współpracy, podzielam wiele jego argumentów i diagnoz - podkreślił lider Ruchu Palikota.

Siwiec mówił na piątkowej konferencji, że nie planuje na razie wstąpienia do innej partii politycznej. Nie mam żadnych propozycji - zaznaczył. W późniejszej rozmowie z PAP Siwiec zadeklarował, że chętnie spotka się z Palikotem. Chętnie porozmawiamy. Od rozmowy do współpracy pewnie jeszcze kawałek, ale porozmawiać zawsze warto - powiedział europoseł.

Siwiec w latach 1991-97 zasiadał w Sejmie. Po wygranych wyborach prezydenckich przez Aleksandra Kwaśniewskiego Siwiec był jednym z jego najbliższych współpracowników. Od 2004 roku Siwiec zasiada w Parlamencie Europejskim; w 2007 r. został jednym z wiceszefów Parlamentu Europejskiego.