W południe do Paryża na kilka godzin udaje się premier Donald Tusk. Szef rządu spotka się z prezydentem Francji Francois Hollande'm. Rozmowy polityków zdominuje zbliżający się szczyt Unii Europejskiej, w czasie którego europejscy przywódcy po raz kolejny zasiądą do negocjacyjnego stołu i będą próbowali wypracować kompromis w sprawie wieloletnich ram finansowych.

Donald Tusk powiedział, że paryskie spotkanie będzie podsumowaniem tego, co działo się w ciągu ostatnich kilku tygodni, jeśli chodzi o budżet europejski. Podkreślił, że zauważalny jest wzrost zainteresowania strony francuskiej intensywną współpracą z Polską. I to, jak mówił, zarówno jeśli chodzi o działania w Brukseli, jak i plany dotyczące obronności w tej części Europy. Zdaniem szefa rządu, Polska i Francja mają bardzo podobne poglądy co do przyszłości budżetu europejskiego. Donald Tusk poinformował, że jeszcze zimą lub wczesną wiosną w Warszawie odbędzie się spotkanie Grupy Wyszehradzkiej, być może z udziałem prezydenta Francji Francois Hollande'a.

Unijny szczyt odbędzie się w Brukseli 7 i 8 lutego. Poprzednia próba wypracowania kompromisu miała miejsce pod koniec listopada. Propozycja cięć w budżecie na poziomie 75 miliardów euro nie satysfakcjonowała wówczas Brytyjczyków i Niemców. Domagali się kolejnych redukcji między innymi w wydatkach na administrację. Budżet na lata 2014-2020 opiewa na blisko bilion euro.