Ta sprawa była jednym z tematów spotkania szefów dyplomacji 27 krajów członkowskich.

Minister Sikorski tłumaczył, że Polska ma dobre doświadczenia z ruchem bezwizowym z Rosją, jeszcze sprzed wejścia do strefy Schengen. Dodał, że Rosjanie przestrzegają też umowy o małym ruchu granicznym, które weszła w życie przed kilkoma miesiącami. Co stwarza przesłankę do tego, że będą się także stosować do ewentualnej liberalizacji wizowej z Unią, jeśli Rosja spełni niełatwe warunki. To znaczy - paszporty biometryczne, bezpieczne granice, umowy o readmisji z sąsiadami. Polska będzie warunkowo popierać ruch bezwizowy dla Rosji i w tym samym tempie dla krajów Partnerstwa Wschodniego - dodał szef polskiej dyplomacji.

Reklama

O zniesienie wiz dla Rosjan od dawna zabiegają władze w Moskwie. Na grudniowym szczycie unijno-rosyjskim prezydent Władimir Putin ostro skrytykował Brukselę za utrzymywanie wiz i przestrzegał, że może się to odbić negatywnie na relacjach gospodarczych. We Wspólnocie trwają obecnie rozmowy o zniesieniu przez Unię wiz dla Rosjan, którzy mają paszporty służbowe.

Polska poparła stanowisko Niemiec, które niedawno wycofały swój sprzeciw. Minister Sikorski podkreślił, że Warszawa będzie jednak nalegała, by warunki techniczne były spełnione. Chodzi między innymi o ograniczenie liczby posiadaczy paszportów służbowych. Na zniesienie wiz dla tej grupy wciąż nie zgadzają się Czechy i kraje bałtyckie.

Reklama