W ten sposób prof. Grzegorz Kołodko odniósł się do sporu dotyczącego Otwartych Funduszy Emerytalnych. Ostatnia z propozycji mówi m.in., żeby emerytury z OFE wypłacane byłyby tylko przez dziesięć lat. Później cały ciężar spadłby na ZUS.

Reklama

Przy takim zarządzaniu i regulowaniu jak do tej pory, to może być pułapka. Kiedy to wymyślaliśmy, proponowaliśmy po pierwsze, że członkostwo będzie dobrowolne, a po drugie, że to będzie w warunkach zrównoważonych finansów publicznych, a nie, że rząd będzie pożyczał na koszt przyszłych pokoleń pieniądze, bo to jest paranoja - przekonuje w Radiu ZET prof. Grzegorz Kołodko.

Zdaniem byłego ministra finansów system Otwartych Funduszy Emerytalnych w ogóle nie spełnia w takim kształcie swoich funkcji i nie powinien mieć racji bytu.

Jak to ma być przelewanie z pustego w próżne, żeby przy okazji firmy zarządzające zarabiały pieniądz, i przy okazji sponsorowały niektórych lobbystów złej sprawy w Polsce, to należałoby to zlikwidować - podkreśla.

W tej sytuacji najlepszych rozwiązaniem - w jego ocenie - mogłaby się okazać zmiana na stanowisku ministra finansów.

Ministrowi Rostowskiemu radzę, żeby podał się do dymisji, bo nie potrafi rozwiązywać problemów - mówi wprost prof. Grzegorz Kołodko.