Ryszard Kalisz na dobiegające z sali głosy oburzenia zareagował natychmiast. Chodzi właśnie o to, by nikt nie kołował obywateli jak frajerów - powiedział. Sprawców zamieszania wyprowadzono z sali.

Reklama

Później konferencja przebiegała już bez zakłóceń.

Wiadomo już, że nowo powstała inicjatywa, której inicjatorem jest były polityk SLD, Ryszard Kalisz będzie się nazywała Dom wszystkich Polska i ma z założenia działać na rzecz wszystkich obywateli, wszystkich mniejszości, w tym: narodowych, rasowych i seksualnych.

Nie może być tak, że podejmuje się decyzję z powodu pozytywnej szajby kogoś, nie może być także, że władza tworzy przepisy, które są trudne do zastosowania w praktyce. I nie może być tak, że obywatele będą straszeni bez powodu. To nie jest metoda na działalność obywatelską - przekonywał Ryszard Kalisz.

Wielokrotnie podkreślał także, że Dom Wszystkich Polska ma być inicjatywą proeuropejską.

Chcemy, aby każdy w Polsce miał świadomość, że czuje się Europejczykiem. Chcemy, by w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiegopowstała wspólna, obywatelska lista. Lista, którą będą wspierać wszystkie siły na lewicy - zapowiedział Ryszard Kalisz. Jednocześnie zapewnił, że nikt z członków stowarzyszenia nie będzie kandydował do Parlamentu Europejskiego.

Reklama

Były polityk SLD chciałby, by liderem takiej listy został Aleksander Kwaśniewski i by to on podejmował decyzję, kto miałby ubiegać się o miejsca w europarlamencie. Do współpracy zaprosił wszystkie siły polityczne, w tym m.in. Ruch Palikota, SLD i Stronnictwo Demokratyczne.

Ryszard Kalisz nie ukrywał też, że nazwa stowarzyszenia jest identyczna z hasłem wyborczym kampanii prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego jeszcze z 2000 roku. Przypomniał przy tym, że 13 lat temu ten w pierwszej turze zdobył ponad 50 proc. głosów i teraz ma nadzieję, że tak samo wygra dziś dojrzałe, świadome siebie społeczeństwo obywatelskie.

8 marca sąd partyjny SLD usunął Ryszarda Kalisza z partii. W ten sposób ukarano go za współpracę z inicjatywą Europa Plus.