Donald Tusk na konferencji prasowej w Brukseli stwierdził, że o swoich dalszych planach politycznych poinformuje wkrótce w Polsce. Głosy o moim kandydowaniu powtarzają się dosyć często, ale to nie jest czas do podejmowania tego typu decyzji - tłumaczył premier.

Reklama

Już w sobotę szef polskiej dyplomacji na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie przekonywał, że spekulacje o kandydowaniu Tuska na szefa KE świadczą o rosnącej roli naszego kraju. Mam nadzieję, że koledzy i koleżanki - Europejczycy potwierdzą, iż wtedy, gdy się mówi o naszym premierze jako o kandydacie, to świadczy o rosnącej roli Polski - mówił Radosław Sikorski.

W konferencji prasowej uczestniczyła między innymi szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa - Stefan Fuele. Oboje jednak na to pytanie nie odpowiedzieli, a jedynie się uśmiechnęli. Obecnie przewodniczącym Komisji Europejskiej jest Portugalczyk Jose Manuel Barroso. Jego kadencja kończy się 31 października 2014 roku.