W przemówieniu radiowo-telewizyjnym, wygłoszonym z okazji przypadającego dziś Dnia Wolności, Bronisław Komorowski odwołał się do poczucia odpowiedzialności polityków.

Reklama

Apeluję do poczucia odpowiedzialności i za przyszłość Polski, bo i w przyszłości nieraz będzie potrzebna zarówno polska odwaga, jak i optymizm - powiedział prezydent. Wezwał, aby skoncentrować się na rozwiązywaniu obecnych problemów. Jednym z nich jest mądre zainwestowanie 300 miliardów złotych z Unii Europejskiej.

Bronisław Komorowski zaapelował, aby wznieść się ponad interesy partyjne i pomyśleć o długofalowym rozwoju kraju. Trzeba też zadbać o konkurencyjność gospodarki, gdyż tylko tak możemy skutecznie zadbać o najsłabszych. Trzeba też poprawić prawo, aby ułatwić tworzenie nowych miejsc pracy - powiedział prezydent.

Bronisław Komorowski przypomniał, że 24 lata temu, 4 czerwca 1989 roku, pokonaliśmy komunizm kartą wyborczą, a nie karabinem. Dzięki temu żyjemy w wolnym kraju, cieszymy się niepodległością i demokracją. Dziś trzeba sobie zadać pytanie, czym jest dla nas wolność, czy wszystko, co mi wolno, jest wolnością, jak łączyć wolność z poczuciem odpowiedzialności i prawem.

Prezydent przyznał, że zdaje sobie sprawę, iż wielu Polaków niepokoi się o przyszłość i o skutki europejskiego kryzysu.

Reklama

Wiemy, że nie wszystko w ciągu tych 24 lat wolności udało się osiągnąć zgodnie z marzeniami - powiedział prezydent.

Reklama

Ale wiemy też, że nie ma wolności bez trosk i kłopotów, bez wysiłku i bez ciężkiej pracy. Wiemy, że nie ma wolności bez ludzkiej solidarności - powiedział Bronisław Komorowski dodając, że 24 ostatnie lata to najdłuższy i najlepszy od 18. wieku okres naszej wolności i niepodległości.

Prezydent podkreślił, że dziś nie musimy walczyć o niepodległość. Musimy dla niej pracować, musimy nauczyć się ją cenić i nią cieszyć, znajdować w niej źródło wiary i optymizmu - powiedział Bronisław Komorowski. Zauważył, że obywatelem i patriotą nie jest się raz na cztery lata w lokalu wyborczym, ale każdego dnia pracy, nauki, każdego dnia poświęconego rodzinie.

Dodał, że Polsce najbardziej zagraża dziś bierność, obojętność i brak zaufania do samych siebie. Wolność odzyskana 4 czerwca '89 roku powinna nas łączyć, budować poczucie siły i wiarę w to, że i tym razem pokonamy przeszkody i trudności. Wielkość Polski jest w nas - wolnych obywatelach wolnej Ojczyzny - zakończył Bronisław Komorowski.