Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka. Mogą z niego skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Przysługiwać im będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych wyłącznie dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać na równych prawach ojciec i matka.

Reklama

Bronisław Komorowski podkreślił, że pierwszy rok życia dziecka jest niezwykle istotny zarówno dla rodziców, jak i relacji małżeńskich. Prezydent stwierdził, że mogą oni podejmować wtedy decyzję o kolejnym dziecku. - To ważne z punktu widzenia kryzysu demograficznego - przyznał.

Prezydent zapowiedział także, że to nie koniec zmian w zakresie polityki rodzinnej. - Będziemy zabiegać o realizację programu "Dobry klimat dla rodziny" - powiedział. Dodał, że liczy, że Polsce uda się znaleźć wspólny język, ponad podziałami, aby stworzyć ogólnopolską, a nie tylko regionalną "Kartę dużej rodziny".

Przez pierwsze 26 tygodni urlopu zasiłek macierzyński będzie wynosił sto procent ostatniego wynagrodzenia oraz sześćdziesiąt procent wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości osiemdziesięciu procent wynagrodzenia.