Oprócz członków władz, którzy przedstawili priorytety Republikanów, takie jak radykalna zmiana systemu podatkowego i emerytalnego czy jednomandatowe okręgi wyborcze, podczas konwencji wystąpili też liczni goście. Młodzi ludzie, działacze organizacji społecznych, przedsiębiorcy, a także szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel i Paweł Kukiz - muzyk oraz inicjator akcji Zmieleni.pl.

Reklama

W Polsce politycy nie chcą słuchać obywateli i przedstawicieli innych zawodów - stwierdził Krzysztof Bukiel. Zadeklarował współpracę z Republikanami.

Prezes Przemysław Wipler był jedynym politykiem i posłem na sali. Zapewnił, że Republikanie będą działać zupełnie inaczej niż poprzednicy, czyli na przykład pytać przedsiębiorców o to jak kształtować prawo.

W wystąpieniach powtarzała się krytyka obecnych partii i systemu wyborczego, który sprawia - zdaniem sympatyków Republikanów - że w Polsce zarówno bierne prawo wyborcze, jak i wybory bezpośrednie są fikcją. Jak przekonuje Przemysław Wipler, trzeba otworzyć zawód polityka i wprowadzić do polityki nowe pokolenie. Metodą ma być utworzenie jednomandatowch okręgów wyborczych - pierwszy punkt na liście priorytetów stowarzyszenia.

Wipler liczy też na tę część wyborców, którzy dotąd nie identyfikowali się z żadną partią, nie wierząc, że mogą cokolwiek zmienić. Przemysław Wipler podkreślił, że Polsce potrzebna jest nowa konstytucja i ruch społeczny, który umożliwi zmianę.

Jesienią ma się odbyć kongres Republikanów.

Czytaj także:
Janusz Korwin-Mikke dla dziennik.pl o politycznej przyszłości Wiplera >>>