Dziś rząd przyjął do wiadomości raport w sprawie OFE. Premier mówił, że zwrócił się do ministrów finansów i pracy, by przez dwa najbliższe miesiące ustalili, który wariant wybiorą. Zastrzegł, że wariant ostateczny może różnić się od przedstawionych w przeglądzie.

Premier mówił, że debata o OFE będzie uczciwa i otwarta dla wszystkich. Sam Donald Tusk krytykował Otwarte Fundusze. Dla niego to zwiększanie ryzyka emerytury i - wbrew obrońcom tej instytucji - brak gwarancji wyższych emerytur. Szef rządu odpowiadał też krytykom ZUS. Jego zdaniem, nie należy dyskredytować tej instytucji, bo wypłacała ona emerytury nawet w najtrudniejszych warunkach. 

W pierwszym rozpatrywanym wariancie rząd chciał zlikwidować część obligacyjną OFE. W drugiej propozycji ubezpieczeni mogliby zdecydować do którego Otwartego Funduszu chcieliby należeć, a brak decyzji nie oznaczałby losowania jak obecnie. W trzecim wariancie ubezpieczony mógłby przekazać całą składkę do ZUS - czyli 19,52 procent, lub część - 17,52 procent, a wówczas pozostałe 2 procent do OFE.