Według "Rz" PJN się rozwiąże i wejdzie do nowego ugrupowania, które będzie miało zupełnie nowy szyld. "Cichą współpracę" w nowym projekcie zadeklarowała też jedna z organizacji zrzeszających przedsiębiorców.

Reklama

Wszyscy politycy nowego ugrupowania reprezentują liberalne podejście do gospodarki i zdecydowanie opowiadają się za wspieraniem biznesu. Gowin ostro krytykuje premiera Donalda Tuska za plany rządu wobec OFE, Wipler odszedł z PiS w proteście przeciwko przechylaniu się tej partii na lewą stronę. Także Kowal ma wolnorynkowe i sprzyjające przedsiębiorcom poglądy - pisze "Rzeczpospolita".

Wstawienie do jednego pokoju kilku prawicowych kanap nie znaczy, że pokój będzie zapełniony - komentuje w "Rz" Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Nie wróży on nowej formacji sukcesów. - Elektoraty partii politycznych nigdy się nie sumują. To będzie kolejna wersja PJN cierpiąca na nadmiar liderów, co zwykle prowadzi do waśni.

Jarosław Gowin opuścił wczoraj Platformę Obywatelską. Swoją decyzję tłumaczył dojściem "do granicy, za którą lojalność wobec partii stoi w konflikcie z lojalnością wobec Polaków". Plany rządu wobec OFE według niego nie oznaczają "nic innego, jak znacjonalizowanie prywatnych oszczędności". - To cios w polską gospodarkę, w emerytury Polaków - podkreślił.