Eurodeputowany Janusz Wojciechowski, przesłał do komisji pismo, w którym stwierdził, że ustawa o Trybunale Stanu wymaga, aby Komisja niezwłocznie po otrzymaniu wniosku od marszałka Sejmu podjęła uchwałę w przedmiocie wszczęcia bądź odmowy wszczęcia postępowania. Takiej uchwały Komisja do tej pory nie podjęła.

Reklama

Jak napisał Wojciechowski w piśmie udostępnionym mediom, w tym stanie rzeczy, przy braku wszczęcia postępowania, zaplanowane na dzień dzisiejszy przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego jest bezpodstawne i nie może on wziąć w nim udziału. Obrońca zapowiedział, że Kaczyński stawi się przed Komisją wtedy, gdy zastosuje ona właściwy, przewidziany ustawą tryb postępowania, a przede wszystkim podejmie uchwałę w przedmiocie wszczęcia postępowania.

Dzisiejsze przesłuchanie ma być elementem postępowania w sprawie postawienia Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. Wniosek w tej sprawie złożyła Platforma Obywatelska, a dotyczy on nadużycia uprawnień, jakiego mieli się dopuścić obaj politycy, piastujący w latach 2005-07 urzędy premiera i ministra sprawiedliwości.