Gazeta dotarła do pełnej listy ponad 100 ekspertów, których MEN zatrudnił w 2008 r. do prac nad nową podstawą. Okazuje się, że wielu z tych ekspertów dziś żyje z pisania podręczników dla szkół dostosowanych do nowej podstawy.

Reklama

"Rzeczpospolita" przywołuje przykład m.in. Alicji Pacewicz, wiceprezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, która była ekspertem odpowiedzialnym za stworzenie treści nauczania przedmiotu Wiedza o Społeczeństwie. Fundacja obecnie wydaje podręcznik do nauczania tego przedmiotu w gimnazjach, który został napisany pod redakcją Alicji Pacewicz i Tomasza Merty.

Spośród pięciu ekspertów zespołu pracującego nad nową podstawą z matematyki, dwóch napisało potem podręczniki dla Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego (GWO) należącego do znajomej Katarzyny Hall.

Najlepszych ekspertów od nauczania poszczególnych przedmiotów jest ograniczona liczba. Wiele osób, które są tymi dobrymi ekspertami od nauczania poszczególnych przedmiotów, zna się od lat, ze współpracy na różnych polach - powiedziała Katarzyna Hall, zapytana przez "Rz" o komentarz.