1. Walka z powodziami

Reklama

Władzomierz.pl, czyli prześwietlamy obietnice rządu Donalda Tuska>>>>

W skład wartego 300 mln zł projektu „informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami” wchodzą m.in. mapy zagrożenia powodziowego, bazy danych obiektów topograficznych, ortofotomapy czy nowoczesne systemy informatyczne. Niestety za nowoczesnymi rozwiązaniami nie poszły równie nowoczesne rozwiązania legislacyjne, które pozwoliłyby gminom szybko i sprawnie dostosować plany zagospodarowania terenów uwzględnionych na mapach zalewowych. W skrajnych przypadkach – jak twierdzą samorządowcy – może im to zająć nawet kilka lat.

W środowym wydaniu "DGP" czytaj więcej o fiasku systemu osłonowego kraju.

2. Obowiązek szkolny 6-latków

Rząd chciał, by już we wrześniu 2012 roku wszystkie sześciolatki rozpoczynały naukę w szkole. Szybko się okazało, że wiele szkół nie jest przygotowanych na przyjęcie maluchów. Dlatego zdecydowano o przesunięciu tego obowiązku o rok. Potem pojawiły się sprzeciwy społeczne i groźba referendum, które mogłoby zablokować całą reformę. Dlatego rząd kolejny raz zdecydował: dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r. rozpoczną realizację obowiązku szkolnego we wrześniu 2014 r. r., a dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r. – we wrześniu 2015 roku. – Niemniej jednak rodzice dzieci urodzonych w drugiej połowie 2008 r. mogą zdecydować o rozpoczęciu przez nie edukacji szkolnej od września 2014 r. – tłumaczy Ministerstwo Edukacji Narodowej.

3. Reforma śmieciowa

Choć nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach była przez rząd długo zapowiadana (gminy miały półtora roku na przygotowanie się do nowych regulacji), szybko po jej wejściu w życie na początku lipca 2013 roku okazało się, że wymaga nowelizacji m.in. w zakresie metody ustalania stawek, formalności związanych z deklaracjami śmieciowymi czy sposobami egzekucji opłat od dłużników. Poselski projekt nowelizacji ma zostać przedstawiony 12-14 marca na posiedzeniu Sejmu. Równolegle przy ministrze środowiska pracuje zespół ekspertów, który ma zdiagnozować największe problemy nowego systemu gospodarki odpadami i zaproponować dalsze systemowe zmiany.

4. Nowe egzaminy na prawo jazdy

Zmiany w egzaminach teoretycznych, a także w procedurach ubiegania się o prawo jazdy, miały wejść w życie w lutym 2012 roku. Okazało się jednak, że nikt z zainteresowanych – ani wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, ani ośrodki szkolenia kierowców, ani kandydaci – nie są gotowi na rewolucję. Minister transportu nie miał innego wyboru jak przesunąć wejście w życie nowych przepisów na 19 stycznia 2013 roku. A i tak niewiele to dało – część ośrodków egzaminacyjnych przez wiele miesięcy działało w trybie awaryjnym (dopuszczającym papierowy obrót dokumentów mimo że wszystko miało odbywać się drogą elektroniczną). Dopiero niedawno udało się uprzątnąć bałagan w ośrodkach. Ale odbyło się to kosztem przyznania praktycznego monopolu na rynku rozwiązań informatycznych dla WORD-ów i starostw jednej spółce – Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

5. CEPiK-owa telenowela

System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, na który w ciągu ostatnich lat państwo wydało kilkaset milionów złotych, jest koronnym dowodem na nieudolność państwa w zakresie wdrażania wielkich projektów informatycznych. We wrześniu 2012 roku – mimo już poniesionych ogromnych nakładów finansowych – resort spraw wewnętrznych doszedł do wniosku, że system CEPiK (oraz PESEL) należy gruntownie przebudować. Obecnie nad CEPiK w wersji 2.0 pracuje przyresortowy Centralny Ośrodek Informatyki. MSW już pochwaliło się, jakie nowe funkcjonalności CEPiK zostaną udostępnione obywatelom – m.in. historia pojazdu. Ostateczny deadline upływa 4 stycznia 2016 roku. I – jak twierdzą nasi informatorzy – jest to optymistyczne założenie