Od 19 marca opiekunowie niepełnosprawnych dzieci okupowali sejmowe korytarze. Domagali się zwiększenia świadczenia pielęgnacyjnego. Ich głównym postulatem było zrównanie pomocy społecznej do poziomu płacy minimalnej.

Reklama

Sejm przyjął dziś rządowy projekt zwiększający stopniowo kwotę zasiłku pielęgnacyjnego. Zgodnie z nowym prawem od 1 maja do końca roku rodzice niepełnosprawnych dzieci dostaną 1000 złotych, w roku przyszłym 1200 złotych. Od 2016 roku będzie to kwota 1300 złotych netto. Obecnie świadczenie to wynosi 620 złotych miesięcznie. Rodzice dostają też dodatkowe 200 złotych ze specjalnego rządowego programu, który wygaśnie z końcem 2014 roku. Za ustawą zagłosowało 436 posłów, przeciw był jeden. Dwóch wstrzymało się od głosu. Posłowie przywrócili też zasiłki dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych.

Rodzice protestujący w Sejmie, zapowiedzieli że dziś opuszczą budynek. Zaznaczyli jednocześnie, że protest jest jedynie zawieszony, bo przyjęta dziś przez posłów propozycja ich nie zadowala. Jedna z protestujących matek Aneta Rzepka zaznaczyła, że wrócą do gmachu by śledzić losy projektu w Senacie.

Senatorowie mają wprowadzić poprawkę pozwalającą na waloryzację świadczeń. Tego też domagają się protestujący rodzice. - Na etapie prac w Senacie zaproponujemy poprawkę, która spowoduje powiązanie wzrostu świadczenia pielęgnacyjnego o procentowy wzrost, tak jak będzie wzrastać płaca minimalna - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.