PiS domaga się informacji premiera na temat finansowania Kongresu Liberalno-Demokratycznego przez niemiecką CDU. Szef Klubu Mariusz Błaszczak wystąpił do marszałek Ewy Kopacz z wnioskiem o uzupełnienie porządku obrad rozpoczynającego się jutro posiedzenia Sejmu o taki punkt.

Reklama

>>>Kaczyński: Niech premier wytłumaczy się w Sejmie

Napisał, że z informacji przedstawionych przez Tygodnik "Wprost", który powołał się na byłego polityka KLD i PO Pawła Piskorskiego, wynika, że niemieccy chadecy finansowali Kongres. Mariusz Błaszczak zaznaczył też, że tygodnik przytacza fragmenty książki Michała Majewskiego pod tytułem "Między nami Liberałami", która zawiera wywiad z Piskorskim.

W tej książce Piskorski sugeruje między innymi, że kwestie finansowego wsparcia KLD były omawiane między ówczesnym kanclerzem RFN i przewodniczącym CDU Helmutem Kohlem a Janem Krzysztofem Bieleckim, który wówczas był premierem i jednym z liderów KLD. We wniosku Mariusz Błaszczak powołuje się także na słowa Pawła Piskorskiego, który twierdzi, że ma dowody potwierdzające finansowanie ale przedstawi je wyłącznie przed organem, który będzie miał możliwość ich weryfikacji.

>>>Niemcy finansowali partię Tuska? Burza po okładce "Wprost"

Reklama

Według Mariusza Błaszczaka premier nie odniósł się jednoznacznie do stawianych zarzutów, co budzi poważne wątpliwości co do jawności życia politycznego w Polsce a także prowokuje pytania o to czyje interesy reprezentował Kongres Liberalno-Demokratyczny oraz jego twórcy.