Wiedzą na ten remat podzielił się z dziennikarzem tygodnika "Wprost" były sekretarz generalny tej partii Paweł Piskorski.

Reklama

Piskorski kandyduje obecnie z listy Europa Plus-Twój Ruch do Parlamentu Europejskiego.

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki uważa, że zarzuty są poważne i dotyczą środowiska, które obecnie rządzi Platformą Obywatelską, stąd powinni się do nich odnieść i premier i były premier a obecnie szef jego doradców Jan Krzysztof Bielecki.

- Zanim PiS wypowie się w sprawie ewentualnego powołania komisji śledczej w tej sprawie, chce usłyszeć wyjaśnienia Platformy - dodał Ryszard Czarnecki. Podkreślił, że nie chodzi tylko o kwestie formalno-prawne, ale o aspekt moralny.

Jego zdaniem są takie partie, które nigdy z zagranicy nie wzięły marki, euro ani rubla, a są tacy politycy, którzy są o to podejrzewali i w PO, i w SLD.

Reklama

Powołanie komisji śledczej do wyjaśnienia finansowania systemu partyjnego w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat zaproponowała Polska Razem Jarosława Gowina. Pomysł popierają Twój Ruch i Solidarna Polska.

Według Solidarnej Polski ujawnienia wymagają nie tylko źródła finansowania partii w latach 1989-2000 ale także cele i okoliczności przekazywania pieniędzy. Zgodnie z projektem 11-osobowa komisja śledcza miałaby zakończyć pracę i złożyć sprawozdanie 30 czerwca przyszłego roku.