W Sejmie trwa debata nad informacją rządu w sprawie afery podsłuchowej. Wcześniej premier Donald Tusk przedstawił Sejmowi swój punkt widzenia w tej sprawie i złożył wniosek o udzielenie jego gabinetowi wotum zaufania.

Reklama

Swoje stanowisko przedstawiają kluby i koła poselskie.

- To jest kabaret. Kabaretem po taśmach stała się Platforma. Od czasu, kiedy byliśmy razem, odbiła wam woda sodowa. To właśnie wychodzi z tych taśm. To nie PiS czy służby rosyjskie pozbawią was władzy. Wy sami się jej pozbawicie. Popatrzcie na taśmy, jak na krzywe zwierciadło i zobaczcie, jakimi ludźmi jesteście. Co się z wami stało, takiego żenującego - mówił Janusz Palikot.

Jego zdaniem najbardziej przerażające jest to "jesteście niedojrzali i infantylni. Jaki człowiek używa słowa k... Niedojrzały młodziak przeklina i pali peta, by dodać sobie znaczenia - to jest właśnie ten poziom". - To jest kwalifikacja do Brukseli? Zobaczcie siebie, kim jesteście po 7 latach rządu i jakie państwo zostawiacie - dociekał.

Lidera Twojego Ruchu upomniała marszałek Sejmu.

Wcześniej Krzysztof Szczerski wskazywał z kolei "boicie się społeczeństwa i mediów. Nienawidzicie opozycji. Skąd w ws tyle agresji i pogardy? O kimkolwiek nie mówicie, to zawsze mową nienawiści. Dla każdego macie złe słowo - od Camerona przez "starą komuszkę Huebner" po Polskę Wschodnią".

Reklama

- W państwie PO ludzie są niczym. Gdybyście byli uczciwi, nie byłoby problemu - dodał Szczerski.

Konwent seniorów ustalił, że po debacie nad informacją rządu rozpatrywany będzie wniosek o wotum zaufania. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała, że będzie można zadać nieograniczoną liczbę pytań. Na końcu odbędzie się głosowanie, prawdopodobnie około godz. 21.

Zgodnie z Konstytucją udzielenie wotum zaufania Radzie Ministrów następuje większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.