SLD i Twój Ruch zapowiadają współpracę m.in. w kwestiach powołania komisji śledczych i odwołania szefów MSW i MSZ, z kolei Prawo i Sprawiedliwość zjednoczenie prawicy. Prof. Wawrzyniec Konarski nie wierzy w dłuższy mariaż SLD i Twojego Ruchu.

Reklama

Zdaniem politologa, na szerszą współpracę nie ma co liczyć ze względu przede wszystkim na silne osobowości obu liderów przekonanych o swoich racjach i nie bardzo skłonnych do ustępstw. Prof. Konarski przypomina też przypadek Platformy Obywatelskiej, gdzie było trzech przywódców.

Ztrzech tenorów został jeden, który - krótko mówiąc - pozostałych wygryzł. Nie bardzo wiem, dlaczego miałoby to się udać w przypadku SLD i Twojego Ruchu - powątpiewa.

Specjalista od marketingu politycznego Mirosław Oczkoś komentuje to krótko: Tonący brzytwy się chwyta.

Jego zdaniem, ten chwilowy „mariaż” to wnioski wyciągnięte po eurowyborach, które wypadły bardzo źle dla obu partii. Większy sukces prof. Wawrzyniec Konarski wróży zjednoczeniu prawicy, bo tam jest tylko jedna wielka partia - PiS, która może dyktować warunki innym.

Mirosław Oczkoś plany zjednoczenia prawicy nazywa dosadnie: To połykanie przystawek. Zdaniem eksperta „szybszą konsumpcję” mniejszych partii prawicowych: Solidarnej Polski czy Polski Razem Jarosława Gowina przez PiS wymusza rosnący w siłę Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego.

Deklaracja programowa wyrażająca sprzeciw wobec koalicji PO-PSL, wspólny kongres przed wyborami samorządowymi oraz wspólne listy w wyborach parlamentarnych - to część propozycji PiS dla formacji prawicowych. Szczegółowa oferta ma być przedstawiona najwcześniej w przyszłym tygodniu, po głosowaniu nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności.