W petycji Kukiz wskazał, że nagrania opublikowane przez "Wprost" oraz akcja działającej na zlecenie prokuratury ABW w redakcji tygodnika "ujawniły głęboki kryzys państwa". CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT I ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Reklama

Zdaniem muzyka, mimo "gromkich deklaracji o odzyskaniu przez Polaków wolności 25 lat temu, nie żyjemy bynajmniej w demokratycznym państwie prawa". Dowodzą tego, jego zdaniem, "żenująco" niska jakość politycznej "elity" oraz "bezprawne działania organów powołanych do ochrony praw obywatelskich".

CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk zdziwiony. Pyta, co Kukiz robi razem z szefem "Solidarności" >>>

Kukiz wskazuje w petycji, że "fatalna, partyjna ordynacja wyborcza zapewnia bezkarność" politykom, jednocześnie obniżając ich poziom intelektualny i etyczny. Dlatego postanowił zwrócić się do prezydenta Komorowskiego, "by korzystając ze swoich konstytucyjnych uprawnień, doprowadził do rozwiązania Sejmu, a także by - przed wyborami - rozpisał ogólnokrajowe referendum w sprawie. zmiany ordynacji wyborczej i wprowadzenia wyboru posłów w jednomandatowych okręgach wyborczych" - można przeczytać w petycji.

Kukiz podkreśla, że gdyby udało się wprowadzić jednomandatowe okręgi wyborcze, będzie to "prawdziwe uzdrowienie mechanizmów wyłaniania elit".

Reklama

Zdaniem muzyka, zmiana ordynacji wyborczej i umożliwienie Polakom bezpośredniego wyboru posłów "będzie mogła w przyszłości być świętowana jako dzień odzyskania wolności".


Pod petycją podpisało się już ponad tysiąc osób.