Rosną szanse w wyborach dla porozumienia z udziałem PiS. W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez Centrum Badania Opinii Społecznej, poparcie dla politycznego porozumienia PiS-u z Polską Razem Jarosława Gowina i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry, zadeklarowało 32 proc. respondentów. To o 8 punktów procentowych więcej niż na początku lipca. Po raz kolejny odnotowano spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej (o 3 punkty procentowe w stosunku do lipca, a o 6 punktów do czerwca br.), które wynosi obecnie 26 proc.

Reklama

Poparcie dla pozostałych ugrupowań wśród respondentów zamierzających wziąć udział w hipotetycznych wyborach parlamentarnych zmieniło się w ciągu ostatniego miesiąca w niewielkim stopniu i, podobnie jak w poprzednich miesiącach, mają one zdecydowanie gorsze notowania niż dwaj liderzy rankingu.

Tak jak w lipcu trzecie miejsce zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, którego wyniki nieznacznie się poprawiły (z 8 proc. do 9 proc.). Po raz kolejny trochę wzrosło także poparcie dla Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego (7 proc., wzrost o 1 punkt), która osiągnęła tym samym swój najlepszy wynik w historii tego rankingu. Od trzech miesięcy na niezmienionym poziomie utrzymują się natomiast notowania Polskiego Stronnictwa Ludowego (6 proc.). Największa zmiana poparcia wśród mniej popularnych ugrupowań dotyczy Twojego Ruchu, który uzyskał, co prawda, rezultat najlepszy od listopada 2013 roku, ale nadal niegwarantujący miejsca w przyszłym Sejmie (4 proc., wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do lipca).

Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w drugiej połowie sierpnia, poza Sejmem znalazłyby się: Prawica Rzeczpospolitej (1 proc.) oraz Polska Partia Pracy - Sierpień’80 (0 proc.). Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 19-25 sierpnia 2014 roku na liczącej 980 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.