Habemus Presidentum Europae - takim hasłem minister Sikorski przywitał się z dziennikarzami. Jak podkreślał, Polska wygrała najwyższą stawkę, a wybór na szefa Rady Europejskiej jest sukcesem osobistym Donalda Tuska. Radosław Sikorski zaznaczył, że oprócz prestiżu zwiększa się bezpieczeństwo Polski, bo dziś każdy kto będzie próbował zadrzeć z Polską będzie miał do czynienia z całą Europą.

Reklama

Radosław Sikorski, komentując wybór Federiki Mogherini na stanowisko szefowej unijnej dyplomacji mówił, że należy się jej kredyt zaufania. Mogherini nie jest przychylna dużemu zaangażowaniu Unii w pomoc Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: Kto zastąpi Donalda Tuska? Giełda nazwisk ruszyła>>>

Zdaniem Radosława Sikorskiego, to się może zmienić, bo objęcie nowej funkcji jest szansą na wspięcie się na wyższy pułap i rewizję poglądów. Szef MSZ podkreślił, że Federica Mogherini stoi obecnie przed nową odpowiedzialnością i obowiązkiem brania pod uwagę wrażliwości całej Unii Europejskiej.

Dlatego, jak zaznaczył, spodziewa się rewizji stanowiska Federiki Mogherini.

Minister Sikorski spotka się z Federiką Mogherini przy okazji szczytu „Przyjaciół Mołdawii” W Kiszyniowie dziś i jutro spotkają się przedstawiciele resortów dyplomacji 28 unijnych krajów. Zaplanowane są spotkania z władzami Mołdawii.