Były przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, od października 2009 roku przez rok pełnił funkcję rzecznika prasowego klubu parlamentarnego PO. W 2010 został przewodniczącym regionu mazowieckiego Platformy Obywatelskiej.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ:Ewa Kopacz prezentuje: oto ministrowie nowego rządu PO-PSL. RELACJA LIVE>>>

Na początku lat 90. Halicki był członkiem władz krajowych Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W 1993 roku został doradcą ministra przekształceń własnościowych Janusza Lewandowskiego, a rok później - rzecznikiem Programu Powszechnej Prywatyzacji. Po połączeniu KLD z Unią Demokratyczną, należał do Unii Wolności.

Urodził się 26 listopada 1961 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Handlu Wewnętrznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie - obecnie SGH. W latach 80. był działaczem opozycji, między innymi członkiem krajowych władz Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz liderem NZS na SGPiS.

Od 1990 roku pełnił funkcję rzecznika prasowego oraz członka władz krajowych Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Był też rzecznikiem Klubu Parlamentarnego KLD. W latach 90. odszedł od polityki i pracował jako szef działu spraw publicznych, a następnie dyrektor w amerykańskiej agencji Burson-Marsteller. W latach 1996-2007 prowadził też stworzoną przez siebie agencję GGK Public Relations, działającą w ramach międzynarodowej agencji reklamowej InterPublic Group of Companies.

Do Platformy Obywatelskiej należy od 2001 roku. W 2007 roku został zaprzysiężony na posła V kadencji z ramienia PO, zastępując w Sejmie Jacka Wojciechowicza. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, a w 2011 - po raz trzeci.

Wraz z żoną prowadzi hodowlę dogów niemieckich. Jego hobby to także podróże i sport - zwłaszcza koszykówka i piłka nożna. Jest kibicem Legii Warszawa.

Skład nowego rządu Ewy Kopacz

PAP / Radek Pietruszka

Janusz Piechociński z Polskiego Stronnictwa Ludowego pozostanie wicepremierem i ministrem gospodarki. Drugim wicepremierem będzie minister obrony, Tomasz Siemoniak.

Resort spraw zagranicznych obejmie Grzegorz Schetyna. Dotychczasowy minister Radosław Sikorski jest kandydatem koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego na marszałka Sejmu. Ministrem finansów pozostanie Mateusz Szczurek, a ministrem spraw wewnętrznych będzie posłanka PO, Teresa Piotrowska. Cezary Grabarczyk zostanie ministrem sprawiedliwości,Maria Wasiak ministrem infrastruktury, a Andrzej Halicki ministrem administracji i cyfryzacji.

Bartosz Arłukowicz pozostanie ministrem zdrowia, Marek Sawicki ministrem rolnictwa, Władysław Kosiniak-Kamysz ministrem pracy, Włodzimierz Karpiński ministrem skarbu, Maciej Grabowski ministrem środowiska, a Joanna Kluzik-Rostkowska ministrem edukacji. Swoje stanowiska zachowali też ministrowie nauki i szkolnictwa wyższego: Lena Kolarska-Bobińska, kultury Małgorzata Omilanowska i sportu Andrzej Biernat. Szefem kancelarii premiera zostanie Jacek Cichocki.