Przyszła premier Ewa Kopacz podkreślała na prezentacji Rady Ministrów, że Schetyna będzie odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Jak mówiła, jest on osobą merytoryczną i przygotowaną do pełnienia funkcji ministra spraw zagranicznych. Według Ewy Kopacz Schetyna jest gwarantem tego, że "nie będzie nieodpowiedzialnych decyzji".

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ:Pierwszy problem nowej premier. Górnicy przyjadą na expose. RELACJA LIVE>>>

CZYTAJ TAKŻE:Sfrustrowany, kłótliwy, rozczarowany? Sikorski nowym marszałkiem Sejmu>>>

Przyszła pani premier przyznała, że Grzegorz Schetyna znalazł się w rządzie również ze względu na wyzwania, które stoją przed nową Radą Ministrów. Przypomniała, że już w przyszłym roku odbędą się wybory parlamentarne, więc jej gabinet ma mało czasu na jakiekolwiek reformy. Jak mówiła Ewa Kopacz, w takich sytuacjach, mając kompetentnych i merytorycznych ludzi, stosuje się zasadę "wszystkie ręce na pokład". Stąd obecność Grzegorza Schetyny w rządzie.

Reklama

OPINIE

Nowy rząd stworzyły spółdzielnie Schetyny, Grabarczyka i prezydenta Komorowskiego - uważa Włodzimierz Czarzasty. To rząd dobry dla PO, bo uspokoi nastroje w tej partii - dodaje.

Na ten czas to rząd optymalny - tak rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Kosiński, komentuje skład rządu Ewy Kopacz. Jego zdaniem, "konstrukcja nowego rządu to gwarancja stabilności koalicji, jak i samej Platformy Obywatelskiej. Te decyzje są odpowiedzialne" - powiedział rzecznik PSL. Kosiński pozytywnie ocenił wybór Grzegorza Schetyny na szefa resortu spraw zagranicznych. Zdaniem rzecznika PSL, za Schetyną idą doświadczenie i kompetencje. - Z wieloma zadaniami radził sobie w życiu, na pewno sobie poradzi z funkcją ministra spraw zagranicznych - powiedział Kosiński.

Dotychczasowy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zostanie nowym marszałkiem Sejmu. Rząd Ewy Kopacz zostanie zaprzysiężony w poniedziałek.

SYLWETKA

Grzegorz Schetyna, obecnie przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, wcześniej marszałek Sejmu, pełnił również obowiązki głowy państwa, do czasu zaprzysiężenia nowego prezydenta, po katastrofie smoleńskiej. Były szef dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskiej i wiceszef partii. Jest posłem na Sejm nieprzerwanie od III kadencji.

W latach 2007-2009 pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i wicepremiera w rządzie Donalda Tuska. Stracił stanowisko po wybuchu afery hazardowej. Od 2009 roku był przewodniczącym klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, by po roku objąć stanowisko marszałka Sejmu.

Przed 1989 rokiem działał w opozycji antykomunistycznej, potem wszedł w skład Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego NZS. Był przedstawicielem opozycyjnych organizacji studenckich w rokowaniach Okrągłego Stołu. Zakładał Radio Eska na Dolnym Śląsku, był także współwłaścicielem koszykarskiego klubu Śląsk Wrocław. Należał do Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności. W Platformie Obywatelskiej działa od 2001 roku.

Przez długi czas był bliskim współpracownikiem Donalda Tuska, wręcz numerem dwa w Platformie. Jego pozycja zaczęła się radykalnie zmieniać od 2007 roku. Schetyna dowiedział się wówczas, że premier chce mu powierzyć mało prestiżowe stanowisko szefa klubu parlamentarnego. Ogłosił wówczas publicznie, że Tusk zaproponował mu objęcie MSW i tekę wicepremiera. Nie chcąc ryzykować otwartego konfliktu przed zaprzysiężeniem rządu, premier potwierdził tę informację. Od tego czasu zaczęła się izolacja Schetyny w PO, a obaj politycy nie szczędzili sobie gorzkich słów

Po objęciu funkcji marszałka Sejmu zaczął budować swój polityczny wizerunek w opozycji do premiera. Relacje obu polityków ochłodziły się jeszcze bardziej, kiedy Schetyna - po wygranych przez PO wyborach w 2011 roku - nie znalazł się w rządzie.

Proces izolacji Schetyny w PO pogłębił się jeszcze bardziej po kolejnej porażce, gdy przegrał wybory na szefa dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej z Jackiem Protasiewiczem. W tym samym roku nie dostał się do zarządu krajowego partii. Wcześniej, od 2010 roku był pierwszym wiceprzewodniczącym PO.

Grzegorz Schetyna urodził się 18 lutego 1963 roku w Opolu. Ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Skład nowego rządu Ewy Kopacz

PAP / Radek Pietruszka

Janusz Piechociński z Polskiego Stronnictwa Ludowego pozostanie wicepremierem i ministrem gospodarki. Drugim wicepremierem będzie minister obrony, Tomasz Siemoniak.

Resort spraw zagranicznych obejmie Grzegorz Schetyna. Dotychczasowy minister Radosław Sikorski jest kandydatem koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego na marszałka Sejmu. Ministrem finansów pozostanie Mateusz Szczurek, a ministrem spraw wewnętrznych będzie posłanka PO, Teresa Piotrowska. Cezary Grabarczyk zostanie ministrem sprawiedliwości, Maria Wasiak ministrem infrastruktury, a Andrzej Halicki ministrem administracji i cyfryzacji.

Bartosz Arłukowicz pozostanie ministrem zdrowia, Marek Sawicki ministrem rolnictwa, Władysław Kosiniak-Kamysz ministrem pracy, Włodzimierz Karpiński ministrem skarbu, Maciej Grabowski ministrem środowiska, a Joanna Kluzik-Rostkowska ministrem edukacji. Swoje stanowiska zachowali też ministrowie nauki i szkolnictwa wyższego: Lena Kolarska-Bobińska, kultury Małgorzata Omilanowska i sportu Andrzej Biernat. Szefem kancelarii premiera zostanie Jacek Cichocki.