Jak podkreśla dyrektor Krzysztof Lorentz z PKW, zdecydowana większość z tych komitetów zamierza zgłaszać kandydatów tylko do rad gmin. 12 657 zawiadomień zostało przyjętych w całej Polsce, do tego 12 624 zawiadomienia przyjęli komisarze wyborczy, a ponad 10 700 to komitety zamierzające zgłaszać kandydatów w jednej gminie, wyjaśnia dyrektor Lorentz.

Reklama

W tych wyborach samorządowych inaczej niż poprzednio, głosowanie do rad gmin odbywa się w systemie większościowym, jak mówi także Lorentz. Tylko w miastach na prawach powiatu głosuje się na listy, czyli w systemie proporcjonalnym, dodaje Lorentz.

Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła zgłoszenia od partii politycznych, organizacji lub stowarzyszeń wyborców, czyli od tych komitetów, które zamierzają wystawiać swoich kandydatów w więcej niż jednym województwie. Wśród takich komitetów znalazły się partie: PO, PiS, PSL, SLD, Twój Ruch, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro.

Wśród pozostałych są między innymi komitety: Nowej Prawicy, Ligi Polskich Rodzin, Narodowego Odrodzenia Polski, Partii Libertariańskiej, Samoobrony, Odrodzenia, Stronnictwa Patriotycznego Polski i Polonii, Związku Słowiańskiego, SLD Lewicy Razem, Porozumienia Obywatelskiego Wolność, Związku Sybiraków, Oburzonych, Ruchu Autonomii Śląska, Nowej Polski, Rycerzy Maryi.

Reklama