Drugie miejsce, z poparciem 22 procent, zajmuje PiS, nie wliczając jednak wyborców Polski Razem Jarosława Gowina (3 proc.) i Solidarnej Polski (1 proc.).

Reklama

Wyrównane poparcie notują SLD (6 proc.), PSL (6 proc.) i Kongres Nowej Prawicy (5 proc., wzrost o 2 pp). Na Twój Ruch chce głosować 1 procent badanych.

Niezdecydowanych jest 22 procent respondentów, a 6 procent planuje głosować na inny komitet.

Z sondażu CBOS wynika również, że rośnie zainteresowanie Polaków wyborami samorządowymi. We wrześniu deklarowało je dwie trzecie Polaków (66 proc.), a więc o 4 punkty procentowe więcej niż w czasie dwóch ubiegłych miesięcy.

Brak zainteresowania wyborami, które odbędą się 16 listopada, deklaruje jedna trzecia badanych (34 proc.). To wyniki porównywalne z wyborami samorządowymi z 2010 roku.

Głosowaniu sprzyjają - według CBOS - duże zainteresowanie polityką, prawicowe poglądy polityczne oraz - w mniejszym stopniu - wyższe wykształcenie. Listopadowa elekcja najbardziej koncentruje uwagę mieszkańców najmniejszych i największych miast (poniżej 20 tysięcy i powyżej 500 tysięcy zamieszkałych).

Głosować w nadchodzących wyborach zamierza dwie trzecie Polaków (66 proc.), a blisko połowa ogółu badanych (48 proc.) zapowiada swój udział z pełnym przekonaniem. Jedna piąta badanych nie wybiera się do urn. Deklarowana frekwencja jest nieco niższa niż we wrześniu 2010 roku, ale zdecydowanie wyższa niż 8 i 12 lat temu.

Wiedzę na temat kandydatów startujących w tych wyborach na stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklaruje ponad dwie piąte ankietowanych (41 proc.), w tym co czwarty (24 proc.) słyszał o kilku z nich, a niespełna co piąty (17 proc.) - wyłącznie o jednym.

CZYTAJ TAKŻE: Koalicja PiS-SLD w sejmikach? "My jesteśmy przewidywalni" >>>