- Donald Tusk oprócz talentów politycznych ma tez dużo uroku osobistego - mówi Jacek Protasiewicz.

Reklama

Pytany o chaos w Platformie Obywatelskiej odpowiada, że to naturalne, bo kiedy ktoś pokroju Tuska odchodzi to jest to sytuacja niezwykła.

- Gdy z polityki odszedł Helmut Kohl, to w CDU zapanował okres politycznej smuty, ale później pojawił się nowy i silny przywódca, czyli Angela Merkel, której wówczas nikt nie podejrzewał o takie zdolności. Jestem przekonany, że tak samo będzie z Ewą Kopacz - mówi w "Rz" Protasiewicz.

Protasiewicz broni tez w wywiadzie konwencji o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i w rodzinie. Odpowiadając na pytanie o sformułowanie w konwencji, że płeć jest kategorią społeczno-kulturową, a nie biologiczną, powiedział, że konwencja musi być maksymalnie pojemna. Argumentował, że jeśli istnieją kraje, w których związki partnerskie są legalne, to konwencja musi uwzględniać fakt, że osoba która w małżeństwie homoseksualnym czuje się kobietą ma takie same prawo do ochrony jak kobieta w związku tradycyjnym.

Protasiewicz przywołał tez przykład znajomych homoseksualistów z Belgii. - Po jednej rozmowie było dla mnie oczywiste, który z partnerów jest w tym związku kobietą. To było widach gołym okiem.