105 – w tylu okręgach kandydaci starali się o dwa urzędy naraz np. radnego i burmistrza. I w tylu udało im się oba mandaty zdobyć, z jednego będą musieli zrezygnować a więc trzeba będzie wybory powtórzyć. Do tego jeszcze zapewne dojdzie część z uwzględnionych przez sądy skarg wyborczych. Złożono ich aż 1500 a to rekordowa liczba. Możliwe więc, że tę "trzecią" turę trzeba będzie zorganizować w nawet kilkuset okręgach. I nie ma szans by w jej przypadku liczyć głosy inaczej niż ręcznie.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ: Przetargi w PKW szyte pod konkretną firmę? Tak wyglądała procedura>>>

Przetarg na obsługę systemu do tych wyborów Krajowe Biuro Wyborcze ogłosiło pod koniec października. Do przetargu stanęły dwie firmy: Nabino (czyli wykonawca z ostatnich nie udanych wyborów samorządowych) oraz Pixel Technology (który systemem administrował przez blisko 10 lat). Obie jednak miały do przetargu liczne pytania i uwagi wskazujące jak mocno wadliwa była dokumentacja, a wymagania nawzajem wykluczały się i były nie możliwe do zrealizowania w krótkim czasie.

Po tym jak KBW udało się poprawić część z tych uwag jednak obie oferty zostały odrzucone a przetarg sama Państwowa Komisja Wyborcza 7 listopada unieważniła. Od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej odwołało się Pixel Technology i jak się dowiedzieliśmy KIO uznało, że mają rację i nakazało "unieważnienie czynności odrzucenia oferty oraz powtórzenie czynności badania i oceny ofert".

Powód: "Zamawiający nie zawarł jednak żadnych wskazówek, ani nie sprecyzował żadnych wymagań co do stopnia szczegółowości oczekiwanych projektów wstępnych".

Nie ma najmniejszych szans by powtórzyć ten przetarg a potem wdrożyć system udało się na czas. Czyli KBW nie tylko znowu przygotowało słaby przetarg ale dodatkowo ogłosiło go tak późno, że teraz nawet nie mają co próbować przygotować systemu informatyczny do zsumowania głosów w wyborach uzupełniających. Szczególnie, że te zaczną się już od stycznia i potrwają zapewne do marca.

Ręcznie – o czym zresztą już zawiadomiło PKW trzeba będzie też sumować wyniki w wyborach uzupełniających do Senatu, które odbędą się 8 lutego 2015 roku w okręgu katowickim. Wybrany senator zastąpi byłą wicepremier, a obecną komisarz UE Elżbietę Bieńkowską, której z końcem października wygasł mandat senatorski.