Potrzebna jest nowa konstytucja - apeluje "Rzeczpospolita" rozpoczynając na łamach dziennika debatę pod hasłem "Konstytucja. Czas na zmiany". O to, czy nastał już dobry czas na zmianę konstytucji jako pierwszego pyta byłego prezydenta Lecha Wałęsę.

Reklama

Obecna konstytucja pisana była w innej rzeczywistości, przeciwko mnie. Trzeba ją było później poprawiać, kiedy się okazało, że nie zostałem powtórnie wybrany na prezydenta - mówił Wałęsa.

Według byłego prezydenta dzisiaj jest najlepszy czas na debatę. - Mamy dwa lata. Wykorzystajmy ten czas. Niech wszyscy się przygotowują, składają propozycje i rozpocznijmy prace nad nową konstytucją Polski na 20-lecie tej obecnej. Powtórzę, wnioskowałbym, żeby na 20 lat dać system prezydencki - stwierdza Lech Wałęsa.

Obecny system - według Wałęsy - jest niezborny i źle ustawiony. - Ale przestrzegam przed poprawianiem konstytucji na łapu-capu. Dwa lata debat, dyskusji, przedstawiania propozycji powinno sprawić, że wszelkie za i przeciw byłyby uwzględnione - apeluje.

Reklama

Według Wałęsy to Bronisław Komorowski, jeśli zostanie wybrany na drugą kadencję, powinien taką debatę rozpocząć. - To będzie jego ostatnia kadencja i wiadomo, że nie będzie działał w swoim interesie, ale dla dobra ogółu - powiedział Wałesa.