Cezary Grabarczyk podał się do dymisji w związku z wątpliwościami i zarzutami, jakie pojawiały się wobec okoliczności uzyskania przez niego pozwolenia na broń. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Reklama

Premier Ewa Kopacz zadeklarowała, że jeszcze dziś skieruje do prezydenta wniosek o powołanie nowego szefa resortu sprawiedliwości. Ogłaszając nazwisko nowego ministra, szefowa rządu pomyliła jego imię, przedstawiając go jako Borysława.

Ewa Kopacz powiedziała o Budce, że jest on 37-letnim, ale już doświadczonym prawnikiem, parlamentarzystą i samorządowcem. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Śląskiego i ma tytuł doktora. Jest wykładowcą Akademii Ekonomicznej i przeszło 60 razy reprezentował Sejm przed Trybunałem Konstytucyjnym.

On sam na swoim koncie na Twitterze przedstawia się jako: Poseł na Sejm RP, radca prawny, doktor nauk ekonomicznych, maratończyk (2:39).

Premier podkreśliła, że należy kontynuować prace przy projektach ustaw, przygotowanych przez poprzedniego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka, a przede wszystkim przy projekcie ustawy o pomocy prawnej.

KIM JEST BORYS BUDKA?

Prawnik, ekonomista, samorządowiec i polityk, poseł na Sejm VII kadencji. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Śląskiego.

Urodził się 11 marca 1978 roku. W 2007 roku rozpoczął praktykę zawodową jako radca prawny. W 2011 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii ze specjalnością w polityce zatrudnienia.

Od ukończenia studiów pracuje jako nauczyciel akademicki w Katedrze Prawa na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wykładał też na na kilku europejskich uczelniach między innymi we Francji i Rumunii.

W 2002 roku z ramienia Platformy Obywatelskiej, w 2006 roku jako kandydat lokalnego komitetu i w 2010 roku ponownie z listy PO uzyskiwał mandat radnego Zabrza. Od 2002 do 2005 roku był wiceprzewodniczącym rady miejskiej, następnie przez rok pełnił funkcję jej przewodniczącego.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku uzyskał mandat poselski jako kandydat z listy PO. W 2014 roku kandydował na prezydenta Gliwic, zajmując 3. miejsce spośród 6 kandydatów. 30 kwietnia br. premier Ewa Kopacz ogłosiła jego kandydaturę na stanowisko ministra sprawiedliwości.