Szefem resortu zdrowia będzie profesor Marian Zembala - kardiochirurg i dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Premier przypomniała, że profesor Zembala blisko współpracował ze Zbigniewem Religą. Nowy minister zastąpi na stanowisku Bartosza Arłukowicza.

Reklama

Na czele ministerstwa sportu stanie wioślarz Adam Korol, czterokrotny mistrz świata i mistrz olimpijski z Pekinu. Stawiający przed sobą ciągle nowe wyzwania, człowiek z pasją, którą przelewa na swoich bliskich, ale też podopiecznych, szczególnie tych młodych - tak premier charakteryzowała nowego członka rządu. Adam Korol zastapi na stanowisku Andrzeja Biernata.

PAP / Bartłomiej Zborowski

Ministrem Skarbu Państwa będzie Andrzej Czerwiński, poseł PO i były prezydent Nowego Sącza. To specjalista w dziedzinie energetyki oraz gospodarki, obecnie jest szefem w komisji nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych - powiedziała dziennikarzom Ewa Kopacz. Andrzej Czerwiński będzie następcą Włodzimierza Karpińskiego.

Reklama
PAP / Grzegorz Jakubowski

Marek Biernacki zostanie sekretarzem stanu w KPRM oraz koordynatorem do spraw służb specjalnych. Były minister sprawiedliwości zastąpi na stanowisku Jacka Cichockiego.
Wiceministrem gospodarki będzie Anna Ewa Nemś, posłanka PO i była wiceprezydent Zawiercia. Z kolei posłanka PO Dorota Niedziela obejmie funkcję wiceszefowej resortu środowiska.

Składam deklarację, że ja i moi ministrowie, dzień po dniu, każdego dnia przez 24 godziny na dobę, ciężką pracą będziemy zabiegali o Wasze zaufanie - powiedziała Ewa Kopacz, zwracając się do Polaków.

W ubiegłym tygodniu w związku z aferą podsłuchową do dymisji podało się trzech ministrów, szef doradców szefowej rządu Jacek Rostowski, koordynator ds. służb specjalnych, a także wiceministrowie - gospodarki, środowiska i skarbu - Tomasz Tomczykiewicz, Stanisław Gawłowski i Rafał Baniak. Rezygnację złożył również marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

PAP / Marcin Obara

ZOBACZ TAKŻE: Rekonstrukcja rządu Ewy Kopacz. Stanowiska stracili nie tylko ministrowie>>>