Zdaniem Ewy Kopacz, prezydent powinien współdziałać z rządem na przykład w walce z suszą. Dzisiaj ta wspólna robota na rzecz tych, którzy są poszkodowani, to jest nie przywilej, a nie obowiązek, zarówno rządzących, czyli występujących w rządzie, jak i pana prezydenta - stwierdziła premier.

Reklama

Ewa Kopacz spotkała się w Warce na Mazowszu z sadownikami poszkodowanymi przez suszę.

Hydrolodzy biją na alarm - stan rzek w Polsce jest rekordowo niski, tymczasem prognozy pogody zapowiadają powrót upałów i brak opadów. A to spowoduje, że wody w potokach i rzekach będzie jeszcze mniej, niż do tej pory.

Przyrodnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego, doktor Paweł Skawiński, ocenia w rozmowie z Radiem Kraków, że najlepiej jest jeszcze w samych Tatrach. Są one ciągle dobrym rezerwuarem wody, gdyż nawet jeśli nie ma deszczu, to w górach osadza się rosa. Tatrzańska roślinność jest więc najmniej poszkodowana przez suszę. Niestety, im niżej, tym gorzej. Niski poziom wody w górskich potokach automatycznie przekłada się na niski stan rzek pod Tatrami i na nizinach - tłumaczy doktor Skawiński. Jest to niekorzystne dla ryb i innych organizmów.

Najbliższe dni prawdopodobnie nie przyniosą deszczu na Podhalu, a z każdym dniem ma być coraz cieplej. Kolejny weekend znów zapowiada się upalny - temperatury osiągną w rejonie Zakopanego prawie 30 stopni.