O zmianach w ustawach dotyczących organizacji rządu mówił szef PiS Jarosław Kaczyński. -Pewne ministerstwa będą wygaszane - zapowiedział prezes PiS. Taki los spotka ministerstwo skarbu. Na jego czele stanie Dawid Jackiewicz. Formalnie zlikwidowane zostanie resort gospodarki, który wejdzie w skład ministerstwa rozwoju. Pokieruje nim Mateusz Morawiecki, będący od 2007 roku prezesem Banku Zachodniego WBK.

Reklama

Beata Szydło wyjaśniła, że to Mateusz Morawiecki będzie wyznaczał kierunki gospodarczych posunięć rządu PiS. Będzie on współpracował z szefami resortów gospodarczych - wygaszanego ministerstwa skarbu i resortów: energetyki, infrastruktury i budownictwa oraz finansów.

W porównaniu z gabinetem PO-PSL w rządzie PiS zostaną utworzone dwa nowe resorty. Na czele ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej stanie europoseł PiS Marek Gróbarczyk. Polityk kierował już takim resortem w 2007 roku, w ostatnich miesiącach rządu Jarosława Kaczyńskiego.

Zupełnie nowym urzędem będzie ministerstwo energetyki. Jego szefem zostanie Krzysztof Tchórzewski. W przeszłości był on wiceministrem gospodarki. Ministerstwo energetyki ma zajmować się między innymi sprawami górnictwa.

PiS wprowadził także w swoim rządzie stanowisko pierwszego wicepremiera. Zostanie nim profesor Piotr Gliński, który obejmie też minister kultury i dziedzictwa narodowego. Beata Szydło będzie miała również dwóch innych zastępców. To Jarosław Gowin, który w randze wicepremiera zostanie ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, a także Mateusz Morawiecki.

W strukturze Kancelarii Premiera pojawią się dwa nowe stanowiska. Ministrem w kancelarii do spraw Unii Europejskiej będzie były europoseł PiS Konrad Szymański. Za kontakty na linii KPRM - parlament odpowiedzialny będzie wiceszef PiS Adam Lipiński.