Wiele wskazuje na to, że najtrafniejszym kierunkiem działania jest ten, który zaproponował prof. Marek Żylicz - mówił w rozmowie z TVN24 szef MON, Antoni Macierewicz. Stwierdził on, że ta komisja musi zostać powołana w nowym składzie, uzupełnionym o ekspertów zespołu parlamentarnego i niezależnych naukowców z uwzględnieniem materiałów, które opracowali. Sądzę, że ten kierunek jest trafny - dodał minister.

Reklama

Z kolei w rozmowie z "Gazetą Polską" szef resortu obrony przyznał, że wkrótce zwolni szefa Komisji Badania Wypadków Lotniczych, pułkownika Mirosława Grochowskiego. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", pułkownik był bowiem wiceszefem rządowej komisji Millera, która jednoznacznie odrzuciła tezę o zamachu. Jak będą wyglądały dalsze zmiany w tej państwowej instytucji? W myśl ustawy, zastępcą szefa, szefem i sekretarzem KBWLLP muszą być zawodowi wojskowi. Drugim zastępcą jest cywil, podlegający szefowi MSW, a pozostałych specjalistów wyznaczają wspólnie ministrowie spraw wewnętrznych i obrony narodowej.

Co prawda, prawo lotnicze - tłumaczy "Gazeta Wyborcza", że eksperci ci muszą mieć ukończone studia i udokumentowaną pięcioletnią praktykę w swej dziedzinie, ale ustawa pozwala, by w pracach komisji brali udział eksperci., nie mogą oni jednak głosować wniosków. To jednak może Antoni Macierewicz zmienić jednym rozporządzeniem.