Andrzej Duda powiedział, że chciałby usłyszeć zdania klubów, marszałka Sejmu i prezydium Trybunału Konstytucyjnego na temat wyborów członków tego gremium. Dodał, że jest ważne, aby przedyskutować tę sprawę jeszcze w tym tygodniu, zwłaszcza że w czwartek ma się nią zająć sam Trybunał.

Reklama

Z zaproszenia mają skorzystać Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe. Przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann liczy, że spotkanie będzie owocne i nie będzie tylko "odhaczeniem w kalendarzu".

- Wierzę, że jest szansa, że pan prezydent pochyli się nad sprawą poważniej i pewna refleksja go najdzie: że nie można dewastować Trybunału Konstytucyjnego - mówił Neumann.

U prezydenta będzie też przedstawiciel Nowoczesnej. - Przyjmę zaproszenie od Prezydenta Dudy na jutrzejsze konsultacje w sprawie TK - poinformował na Twitterze Ryszard Petru.

Rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz chwaliła w rozmowie z IAR inicjatywę Andrzeja Dudy. - Dobrze, że jest możliwość rozmowy i że będziemy mogli ten temat rozważyć w obecności prezydenta - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że "Ryszard Petru wzywał dziś Andrzeja Dudę do tego, żeby podjął słuszne działania, a mianowicie, żeby zaprzysiągł trzech sędziów, co do wyboru których nie ma żadnych wątpliwości prawnych. A w odniesieniu do dwóch pozostałych poczekał na wyrok Trybunału Konstytucyjnego".

Z zaproszenia cieszy się też PSL. "Cieszę się, że pan prezydent Andrzej Duda pozytywnie odpowiedział na apel PSL i jednak zorganizuje konsultacje ws. galimatiasu wokół TK" - napisał na Twitterze lider ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz.