Chadecy, socjaliści i liberałowie chcą, aby ostatnie wydarzenia wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zostały omówione podczas najbliższej sesji Parlamentu Europejskiego.

Reklama

Według Ryszarda Petru, polskie problemy należy rozwiązywać w Polsce i nie ma potrzeby, by podnosić je na forum europejskim. Zdaniem szefa Nowoczesnej, liberałowie mogą ostatecznie przyjąć stanowisko podobne do jego.

Poradziłem im, żeby nie uczestniczyli w tej dyskusji, żeby nie wprowadzać tego typu tematów na poziom Parlamentu Europejskiego, szczególnie na tym etapie - powiedział dziennikarzom Ryszard Petru. - Sądzę, że przekonałem moich interlokutorów, że polskie sprawy my rozwiążemy w Polsce - dodał szef Nowoczesnej

Reklama

Dziś Ryszard Petru będzie ponownie rozmawiał z Guy Verhofstadtem oraz z szefem Porozumienia Liberałów i Demokratów na Rzecz Europy, Hansem Van Baalenem.

Decyzja w sprawie ewentualnej debaty o Polsce ma zapaść jutro podczas Konferencji Przewodniczących tej instytucji. Miałaby w niej wziąć także Komisja Europejska. Rzecznik Komisji powiedział, że Bruksela monitoruje sytuację w naszym kraju i ustala fakty, a jeśli będzie wola Parlamentu, by zorganizować dyskusję, to Komisja weźmie w niej udział.