Beata Szydło zapowiedziała, że program skierowany jest do wszystkich rodziców, także samotnych. Nie będzie też górnego kryterium dochodowego. Premier mówiła, że pieniądze z rządowego programu będą wydawane w Polsce i wrócą na rynek. To ma być koło zamachowe polskiej gospodarki, jak przekonywała.

Reklama

- Jestem spokojna, że realizacja programu jest zabezpieczona w budżecie państwa - zapewniała Beata Szydło. Będzie też mechanizm kontroli wydawania pieniędzy. Premier mówiła, że nie zakłada, iż pieniądze będą wydawane nieuczciwie, jednak ma być też możliwość tego sprawdzenia.

Z programu skorzystają też rodziny z dziećmi z adopcji. Nie wiadomo jeszcze, co z zawodowymi rodzinami zastępczymi. - Wnioski będzie można wysyłać elektronicznie, a forma wypłaty będzie wybierana przez rodzinę - zapowiedziała Beata Szydło. Program nie obejmie uchodźców.

Premier poinformowała też, że pisząc na adres internetowy rodzina500plus@kprm.gov.pl można zgłaszać uwagi do programu. Po 20 stycznia trafią one do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.