Zdaniem profesor Ewy Marciniak, największym przegranym jest były prezydent Bronisław Komorowski, tym bardziej że był pewien reelekcji. Największym wygranym 2015 roku jest lider Nowoczesnej Ryszard Petru, który debiutując jako polityk stał się od razu ważną postacią opozycji.

Reklama

Zdaniem profesor Marciniak, zwycięzcą politycznym jest prezes PiS Jarosław Kaczyński, który trafnie zdiagnozował sytuację w Polsce i dzięki temu teraz realizuje swoje koncepcje polityczne.

Z kolei profesor Andrzej Rychard uważa, że najwięcej straciła w 2015 roku Platforma Obywatelska i Donald Tusk, który w kraju więcej stracił, niż zyskał za granicą. Zdaniem socjologa najwięcej zyskał Jarosław Kaczyński, który po długim czasie działania w opozycji zdobył władzę. Drugim zwycięzcą jest Ryszard Petru, który z nicości politycznej stał się główną siłą opozycyjną.

Również prezes Instytutu Spraw Publicznych Jacek Kucharczyk uważa, że największymi zwycięzcami są Jarosław Kaczyński i Prawo i Sprawiedliwość. Natomiast "Polska zakorzeniona w instytucjach i kulturze świata zachodniego "dostała potężne lanie" - podkreśla ekspert.

Jacek Kucharczyk uważa, że polityczną porażkę poniosła Platforma Obywatelska a także lewica, której w wyniku wyborów nie znalazła się w Sejmie.