Wcześniej krytyczne uwagi do projektu pojawiły się w liście Ministerstwa Finansów do Komitetu Stałego. Minister finansów Paweł Szałamacha tłumaczył dziś, że autorem jest wiceszef resortu. Część uwag została uwzględniona na Komitecie Stałym, część oddalono - mówił. Przyjęto między innymi tą, w której sugerował zmiany w ustawie o ochronie danych osobowych.

W liście ministerstwa finansów pojawiła się też uwaga, że w budżecie może zabraknąć ponad 200 milionów na realizację projektu. Pieniędzy nie zabraknie, a projekt terminowo wejdzie w życie - zapewniał minister Henryk Kowalczyk. Jak mówił, małe nieporozumienie wynikało z tego, że środki na sfinansowanie projektu są nie tylko w części budżetowej, ale i w rezerwie celowej i w budżetach wojewodów. Minister Kowalczyk zapewnił, że nie wpłynie to na treść ustawy i budżet, poprawiona będzie tylko ocena skutków regulacji.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przekonywała natomiast, że nie ma nic złego w tym, jeśli matki będą chciały rezygnować z pracy i brać tylko świadczenia na dziecko. Taką możliwość zasugerowano w liście Ministerstwa Finansów. Jak mówiła, dezaktywacja zawodowa matki trojga lub czworga dzieci na 2 lub 3 lata sprawi, że będzie mogła zapewnić dzieciom pełną opiekę. Wypłaty z programu Rodzina 500 Plus mają się rozpocząć od kwietnia. Elżbieta Rafalska liczy, że ustawa przejdzie przez parlament w lutym, w marcu będzie vacatio legis, a od 1 kwietnia zacznie obowiązywać. Uprawnionych jest bardzo dużo, więc rodzice będą mogli składać odpowiednie wnioski od początku kwietnia do 30 czerwca. Niezależnie od daty złożenia, wypłaty będą przyznane za okres od kwietnia.

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, pomoc w wysokości 500 złotych na dziecko będzie przysługiwała tym rodzinom, w których dochód na członka nie przekroczy 800 złotych i 1200 w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Przy pierwszym dziecku będzie konieczne zaświadczenie o dochodach, przy kolejnych - już nie. Środki mają być wypłacane od drugiego kwartału. Według zapewnień minister Rafalskiej, ze świadczenia ma skorzystać 2,7 miliona polskich rodzin.