Według niego prace ekspertów dobiegają końca i wkrótce projekt będzie gotów, aby stanąć na posiedzeniu rządu, który skieruje go do Sejmu.

Reklama

Jest gotowa specustawa i ona będzie niedługo przyjęta - mówiła w czwartek rano w telewizji Polsat szefowa gabinetu politycznego premiera, Elżbieta Witek.

Powstanie tzw. ustawy antyterrorystycznej zapowiadali pod koniec zeszłego roku minister koordynator ds. służb specjalnych i szef MSWiA Mariusz Błaszczak, którzy mieli wspólnie przygotować nowe przepisy. Projekt miał być gotowy po nowym roku.

Podjęliśmy decyzję o przygotowaniu ustawy antyterrorystycznej. Wzmacniamy Centrum Antyterrorystyczne ABW - mówił wówczas Kamiński w rozmowie z PAP. Podkreślał, że ustawa powinna powstać jak najszybciej, bo w połowie przyszłego roku czekają nas dwa duże wydarzenia - szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka w Krakowie. To ogromne wydarzenia, jeśli chodzi o skalę - zwłaszcza to z udziałem papieża i na pewno musimy być bardzo przygotowani pod każdym kątem - również w sensie formalnym - tłumaczył powody opracowania specjalnej ustawy. Musimy przewidywać wszelkiego rodzaju sytuacje - nie możemy improwizować, jeśli takie zagrożenie się pojawi - dodawał Kamiński.

Reklama

Ale intencja jest taka - żeby państwo błyskawicznie, zgodnie z pewnymi procedurami przygotowanymi, reagowało i wszystkie służby państwa reagowały. Żeby nie pojawiały się nagle jakieś formalne problemy, absurdalne w kontekście potencjalnych sytuacji związanych z aktami terroru - mówił minister koordynator ds. służb specjalnych.

Z kolei Błaszczak informował, że za przygotowanie projektu ma odpowiadać międzyresortowy zespół ds. zagrożeń terrorystycznych.