W ramach programu świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci, do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) wsparcie będzie przysługiwać także na pierwsze. Rzecznik PO Jan Grabiec skrytykował ten program na piątkowej konferencji prasowej, podkreślając że obietnica wyborcza PiS okazuje się dziś bardzo przykrą dla 1,8 mln rodzin i dla trzech milionów dzieci, które mogą czuć się oszukane, gdyż są wyłączone z tego programu.

Reklama

Według posłów Platformy, w czasie kampanii wyborczej Beata Szydło, wówczas kandydatka na szefową rządu, mówiła, że 500 zł otrzymają rodziny na każde dziecko. Obietnicą wyborczą było 500 zł na każde dziecko, a PiS dzieli dzieci na lepsze i gorsze. To nie jest program demograficzny, to jest program budowania elektoratu - stwierdziła posłanka PO Izabela Mrzygłocka.

Wtórowała jej inna posłanka Platformy Magdalena Kochan, oceniając, że program Rodzina 500 plus to nie jest ani sprawiedliwe, ani prodemograficzne rozwiązanie, a już na pewno nie jest spełnieniem obietnicy wyborczej. Zwracała ponadto uwagę na duże koszty, jakie muszą ponieść samorządy odpowiedzialne za obsługę świadczeń z tego programu. Kochan podkreśliła, że Platforma zgłaszała swój projekt wsparcia rodzin z dziećmi, który przewidywał 500 zł na każde dziecko oraz znacznie obniżał koszty obsługi tego programu. Mam nadzieję, że ta propozycja doczeka się realizacji - dodała.

Reklama

Podobnie program 500 plus ocenił podczas briefingu prasowego w Sejmie lider Nowoczesnej Ryszard Petru, który stwierdził, że jest to program propagandowy. Głównym problemem tego programu jest nie tylko to, że wiele osób tych pieniędzy nie otrzyma, ale również to, że w przyszłym roku na ten program nie ma pieniędzy - powiedział.

Szef Nowoczesnej apelował ponadto do premier Beaty Szydło, by rozwiązywać prawdziwe problemy Polaków, a nie robić akcję propagandową. To jest bardzo marketingowe, a mało realistyczne - powiedział Petru. Program Rodzina 500 plus ruszył w piątek. Przed godz. 11 premier Szydło informowała, że przez internet złożono ponad 20 tys. wniosków o świadczenie. Jak mówiła pierwsze wnioski zostały złożone tuż po północy.