Snapchat to aplikacja społecznościowa utworzona w 2011 przez Evana Spiegela i Bobby’ego Murphy’ego. Wyróżnia się tym, że treści znikają, nie ma w nim interakcji, np. komentarzy. Opiera się prawie wyłącznie na wideo i zdjęciach – charakteryzuje aplikację Monika Czaplicka z agencji social media Wobuzz. Choć wcześniej Snapchat był postrzegany jako aplikacja niszowa, atrakcyjna głównie dla nastolatków, obecnie cieszy się rosnącym zainteresowaniem dorosłych.

Reklama

Jak pokazuje raport opracowany przez Burson-Marsteller, ze Snapchata w coraz większym stopniu korzystają również politycy na całym świecie. Swoje konta mają m.in. Biały Dom, prezydent Francji François Hollande oraz starająca się o prezydenturę Hilary Clinton, a także Liberalna Partia Kanady premiera Justina Trudeau, która m.in. aktywności w mediach społecznościowych zawdzięcza zwycięstwo w ubiegłorocznych wyborach. Teraz oficjalne konto snapchatowe posiada również polska Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Reklama

W Polsce Snapchat jest dla młodych. Nie dziwię się, że premier chce dotrzeć do tej grupy. Zarazem pojawi się w panteonie polityków korzystających ze Snapa – powiedziała PAP Technologie Czaplicka. Wg badania SW Research zrealizowanego na zlecenie agencji Think Kong w styczniu 2016, 78 proc. polskich użytkowników Snapchata ma poniżej 35 lat. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie również największą grupę wśród użytkowników stanowią osoby poniżej 35. roku życia.

Skoro Andrzej Duda wygrał dzięki Twitterowi, to i nasza premier może próbować poprawić i ocieplić swój wizerunek, sprawiając wrażenie bliskości – mówi Czaplicka. Przypomina, że tuż po zaprzysiężeniu prezydent Duda podsumowywał swoją aktywność w mediach społecznościowych i zapowiadał zamiar utrzymywania kontaktów poprzez internet - przede wszystkim z młodymi ludźmi.

Reklama

Zobaczymy, jakie treści tam znajdziemy, ale sam ruch – wbrew pozorom dobry. Boję się, że wykonanie będzie gorsze – komentuje Czaplicka. Pamiętajmy, że za social media polityków i instytucji odpowiadają agencje lub specjaliści – albo sprzedadzą kolejny produkt, albo nie – podkreśla. Za prowadzenie konta na Snapchacie odpowiada Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w KPRM. Za pośrednictwem Snapchata na oficjalnym koncie "Premier_RP" można obecnie śledzić wizytę premier Szydło w Nowym Jorku.

Na całym świecie ze Snapchata korzysta codziennie ponad 100 mln użytkowników (miesięcznie ok. 200 mln). To obecnie najszybciej rozwijająca się platforma społecznościowa, a wg badań App Annie także jedna z 10 najczęściej pobieranych aplikacji w ok. 100 krajach. Szacunkowa wartość Snapchata to ok. 16 mld dol.