Pod wpisem Ryszarda Petru na Facebooku, a także na Twitterze natychmiast pojawiły się komentarze wytykające autorowi poważny błąd. Do zarzutów o brak wiedzy historycznej lider Nowoczesnej odniósł się sam - w komentarzu pod zamieszczonym postem. - Do hejterów i krytyków: nasza pierwsza konstytucja z 1791 r ma już 225 lat. Jej rocznicę dziś świętujemy. To dla mnie oczywiste. Tak samo jak to, że obowiązuje nas konstytucja z 1997 roku. Ponieważ część internautów ma wątpliwości odnośnie interpretacji moich słów, pozwoliłem sobie edytować post i doprecyzować. Pozdrawiam i cieszmy się dzisiejszym świętem - napisał Petru. Jego post już po edycji zaczyna się w ten sposób:

Reklama

Nasza majowa Konstytucja ma dziś 225 rocznicę.
Druga na świecie, pierwsza w Europie.
Konstytucja obowiązująca obecnie (od 1997r.) trzyma się nieźle, choć PiS uparł się by właśnie teraz przeszła przymusowy lifting.

Wieczorem w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Kamila Gasiuk-Pihowicz tłumaczyła, że błąd popełniła osoba, która w zastępstwie Petru obsługiwała jego konto w serwisie społecznościowym. Na argument, że sam Ryszard Petru deklarował publicznie, że wpisy są jego własnym dziełem, odpowiedziała, że najwidoczniej jest bardziej zapracowany niż prezydent Andrzej Duda, który ma więcej czasu na osobistą obsługę serwisów społecznościowych. Dlatego czasem musi zostać wyręczony.

Kim jest Donald Tusk?

To nie była pierwsza spektakularna pomyłka Ryszarda Petru. Kilkanaście dni temu lider Nowoczesnej w czasie rozmowy z Moniką Olejnik w Radiu ZET miał problem przyporządkowaniem stanowiska, jakie pełni obecnie Donald Tusk.

- Cieszę się, że jest szefem... prezydentem Unii Europejskiej – mówił, wskazując tym samym na potoczną nazwę funkcji sprawowanej przez Donalda Tuska. A że prowadząca zauważyła lekkie zakłopotanie polityka, to zaczęła go dopytywać. - Szefem czego jest? - zastanawiała się. - Komisji Europejskiej... - odparł Petru. - Prezydentem Unii Europejskiej, tak to się nazywa - dodał już po chwili, a Monika Olejnik kontynuowała temat. Na koniec lider Nowoczesnej powiedział, że Tusk jest przewodniczącym Rady Europy. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Donald Tusk jest obecnie przewodniczącym Rady Europejskiej.

Reklama