Mandat Hanny Suchockiej, która przez kilkanaście lat była członkiem Komisji Weneckiej, wygasł z końcem kwietnia. Rząd go nie przedłużył. Wcześniej była pierwszą wiceprzewodniczącą Komisji Weneckiej.

Reklama

Suchocka nie chciała rozmawiać z dziennikarzami bezpośrednio po tej nominacji.

Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio poinformował, że honorową przewodniczącą była premier została mianowana na jego wniosek. Wyjaśnił, że to drugi taki przypadek mianowania honorowego przewodniczącego. W zeszłym roku taką nominację otrzymał przedstawiciel Węgier w chwili, gdy zakończył się jego mandat w Komisji.

Reklama

Pytany przez dziennikarzy o nominację Suchockiej, nowy przedstawiciel Polski w Komisji Weneckiej Mariusz Muszyński powiedział, że "wprawdzie nie ma takiej funkcji w statucie, ale to dobra wiadomość dla Polski, ponieważ oznacza, że kolejna osoba z naszego kraju jest w tym gremium".

- Każda osoba więcej, która reprezentuje Polskę nawet w sposób honorowy w Komisji, to jest docenienie roli państwa i służy to również polskim interesom - oświadczył Muszyński. - Będziemy mieli szersze możliwości wpływu na Komisję i dyskusję, liczę na to - dodał.

Jako honorowa przewodnicząca Hanna Suchocka nie jest członkiem Komisji, ale może brać udział w jej posiedzeniach i w szczególnych przypadkach może pełnić funkcję sprawozdawcy.