Mandat Hanny Suchockiej, która przez kilkanaście lat była członkiem Komisji Weneckiej, wygasł z końcem kwietnia. Rząd go nie przedłużył. Wcześniej była pierwszą wiceprzewodniczącą Komisji Weneckiej.

Reklama

Suchocka nie chciała rozmawiać z dziennikarzami bezpośrednio po tej nominacji.

Reklama

Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio poinformował, że honorową przewodniczącą była premier została mianowana na jego wniosek. Wyjaśnił, że to drugi taki przypadek mianowania honorowego przewodniczącego. W zeszłym roku taką nominację otrzymał przedstawiciel Węgier w chwili, gdy zakończył się jego mandat w Komisji.

Pytany przez dziennikarzy o nominację Suchockiej, nowy przedstawiciel Polski w Komisji Weneckiej Mariusz Muszyński powiedział, że "wprawdzie nie ma takiej funkcji w statucie, ale to dobra wiadomość dla Polski, ponieważ oznacza, że kolejna osoba z naszego kraju jest w tym gremium".

- Każda osoba więcej, która reprezentuje Polskę nawet w sposób honorowy w Komisji, to jest docenienie roli państwa i służy to również polskim interesom - oświadczył Muszyński. - Będziemy mieli szersze możliwości wpływu na Komisję i dyskusję, liczę na to - dodał.

Jako honorowa przewodnicząca Hanna Suchocka nie jest członkiem Komisji, ale może brać udział w jej posiedzeniach i w szczególnych przypadkach może pełnić funkcję sprawozdawcy.