Rząd opublikował wyroki Trybunału Konstytucyjnego wydane po 9 marca br. Wydrukowano w sumie 21 orzeczeń - bez tych z 9 marca o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia ub.r. oraz z 11 sierpnia - o częściowej niekonstytucyjności nowej ustawy o TK. We wtorek w internetowych wydaniach Dziennika Ustaw ukazało się 18 wyroków, a Monitora Polskiego - trzy; wśród nich jest m.in. lipcowy wyrok o konstytucyjności ustawy o gruntach warszawskich, którą - przed decyzją o podpisaniu - zaskarżył w sierpniu 2015 r. poprzedni prezydent Bronisław Komorowski.

Reklama

Zdaniem lidera KOD Mateusza Kijowskiego "unikanie" publikacji dwóch wyroków TK dot. "samego ustroju państwa, czyli TK" jest złamaniem konstytucji. - Te wyroki z 9 marca i 11 sierpnia nadal są nieopublikowane i oczywiście domagamy się nadal ich publikacji- powiedział PAP Kijowski. Dodał, że sytuacja wokół TK się nie zmieniła w żaden sposób, bo kolejne ustawy ws. Trybunału przyjmowane przez większość parlamentarną są niekonstytucyjne.

KOD na liczniku przez siedzibą premier w Alejach Ujazdowskich odlicza dni, które upłynęły od wydania orzeczenia TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS. Licznik ma przypominać rządowi o braku publikacji orzeczenia w Dzienniku Ustaw. We wtorek pojawiła się na nim liczba 160.